MUSE
Стил: - Триото се събира още през 1994 в малкото английско градче Devon, но издават дебютния си албум 5 години по-късно. Групата е съставена от трима души - Матю Белами (вокали, китара и пиано), Кристофър Уолстенхолм (бас китара и беквокали) и Доминик Хауърт (барабани и перкусии). Стилът им е смесица от алтернативен, прогресив и хард рок, класическа музика и електроника. До момента Muse имат издадени 4 студийни албума и 2 с концертни записи. Група, която удвоява своята публика с всеки новоиздаден албум (дебютният ‘Showbiz’ от 1999 г. продава 500,000 копия, ‘Origin Of Symmetry’ стига до милион през 2001 г. и шедьовърът на епичната злост от 2003 г. ‘Absolution’ продава два пъти повече) Последният студиен - Black Holes & Revelations (2006) е посрещнат възторжено от критиците и феновете; успява са се продаде в над 3 милиона копия и става 2 пъти платинен. Muse издават и два концертни албума - Hullabaloo (2002) и H.A.A.R.P (2008) През кариерата си печелят 5 награди на европейското MTV, 5 Q Awards, 2 награди BRIT и 4 NME.
Ранни години
Тримата от Muse се познават още от учлище, но тогава те свирят в различни банди. Малко по-късно се събират и новата група сменя имената си често, преди да приеме сегашното си име. През 1994 г. те участват в местен конкурс под името Rocket Baby Dills и го печелят след вдъхновено представяне. След този успех момчетата решават да изоставят университета и да се посветят изцяло на музикалната кариера.
След много прояви в Лодон и Манчестър, групата, вече под името Muse, има изключително важна среща с Dennis Smith – собственик на звукозаписното студио Sawmills в Cornwall (Корнуол), Югозападна Англия. Тази среща води до първите собствени записи на групата и разпространението им с марката на Sawmills. Още първият им запис – Muscle Museum, достигнал до номер 3 в класацията за инди рок, привлича вниманието на медиите. Dennis Smith основава музикалната компания Taste Media специално заради Muse, с която издават три албума. Това позволява на групата да запази своя собствен саунд в по-късните етапи от развитието си.
Въпреки успеха на втория им сингъл, британските музикални разпространители не подкрепят групата с охота, заради необичайното им поведение при изпълненията на живо и високите вибриращи вокали на Bellamy. Американската Maverick Records урежда поредица от изяви на групата в САЩ, преди да подпише договор с тях в края на 1998г. След завръщането им от Америка, Taste Media уговаря разпростарнението на музиката на групата с различни европейски и австралийски компании, за да контролират по-лесно кариерата си в съответните страни.
Showbiz (1999)
Продуцентът John Lecki, който работи и с The Verve, е поканен да продуцира първия им студиен албум Showbiz, който е силно повлиян от музиката на Radiohead. Албумът е издържан в агресивня стил на банадата, отправяйки препратки към трудностите, които срещат по време на оявата на този албум, Maverick уговарят групата да подгрява Foo Fighters и Red Hot Chili Peppers на техните турнета в САЩ, където свирят пред публика от над 20 хил. души на концерт. През 1999 и 2000 г. Muse свирят на големи фестивали в Европа и имат малки изяви в Япония и Австралия.
Origin of Symetry & Huallabaloo (2001-2002)
След турнето, групата бързо композира и записва своя втори студиен албум - Origin of Symetry, отново продуциран от Lecki. Този албум е по-иновативен от предишния и групата търпи развитие в нова посока. Резултатът е по-тежък и мрачен рок-саунд, в който басът компенсира ограничения брой инструменти. Експериментира се с църковен орган и пиано, а също и с китара – под влиянието на Jimi Hendrix и Tom Morello (of Rage Against the Machine and Audioslave)
Албумът се очаква да доведе до значителен успех на американската сцена, но от Maverick имат резерви към вокалите на Matthew Bellamy, които, според компанията, няма да звучат добре по радиото, и искат да променят някои от песните, които ще бъдат пуснати за разпространение в Америка. Обидени, членовете на групата се отказват от издаването на Origin of Symetry в САЩ. Все пак албумът се появява и в Америка през 2005 г, когато групата подписва договор с Warner.
Изградили вече силна репутация на лайф група с турнето около албума Origin of Symmetry, Muse решават да издадат концертен албум Huallabaloo, в две части - CD и DVD –. DVD-то съдържа кадри от тяхното представяне на живо в Льо Зенит в Париж през 2001г. и документален филм за турнето им. Саундтракът към него е издаден по същото време, съдържащ компилация от неиздавани тракове и диск със записите от концерта. През февруари 2006 списание Q поставя Origin of Symmetry на 74 място във фен класацията за 100-те най-велики албума на всички времена.
Absolution (2003-2005)
През 2003 излиза 3 им студиен албум – Absolution (Опрощение). От него стават супер успешни синглите "Time Is Running Out" и "Hysteria". Тавата се върти около темата за края на света, но въпреки това е определена като „надъхваща”, с позитивно настроение идващо от песни като "Blackout" и "Butterflies and Hurricanes". Идеята за апокалипсиса е прокарана от интереса на Белами към теорията за конспирацията, науката и свръхестественото. Много от текстовете на песните имат политически препратки – видеото към "Time Is Running Out" е заснето в някакво министерство. Най-накрая получили одобрението на британската аудитория с американсия си албум, Muse организират първото си международно турне, продължило почти през цялата 2004. Печелят 2 награди на MTV, включително за „Най-добро алтернативно изпълнение” и „Най-добро изпълнение на живо”. През 2005 отново печелят приза за изпълнение на живо, но този път на наградите BRIT. Absolution става златен по американската сертификация RIAA.
Black Holes & Revelations and H.A.A.R.P (2006)
През юли 2006 Muse издават четвъртия си албум, със съдействието на Рич Кости (Rich Costey) наречен Black Holes & Revelations (Черни дупки и открития). Официалната дата на издаването му за Европа е 3 юли 2006 и 11 юли за Северна Америка. Албумът достига до първо място във Великобритания, по-голямата част от европейските страни и Австралия; в Съединените щати също успява да пробие, достигайки 9 място в Billboard Топ 200. Black Holes & Revelations се сдобива с платинен статус, продавайки над един милион копия на континента. Заглавието на тавата отново е в резултат от увлечението на групата по научната фантастика и политиката. През август 2006 записват сесия на живо в прочутите студия Abbey Road.
Първият сингъл от албума „Supermassive Black Hole” (Супер масивна черна дупка), е пуснат за даунлоуд на 9 май 2006 и е съпроводено с видеоклип, и месец по-късно е издаден и на физически носител. Вторият сингъл е „Starlight” (Звездна светлина) с премиерна дата 4 септември, а „Knights of Cydonia” (Рицарите от Сидония) е издаден като радио-сингъл през юни и на физически носител в UK в края на ноември същата година. Към песента е заснето и 6-минутно промоционално видео към популярната игра Guitar Hero III: Legends of Rock. Освен това е избрана за номер 1 в австралийска класация за 100-те най-горещи сингли на 2007.
Малко преди да излезе албумът, бандата подновява концертната си дейност и изпълненията на живо, прекъснати от студийната работа. Началото на турнето им е отбелязано с участието им на фестивала в Лийдс и Рединг през август 2006, малко преди официалната дата на издаване. Основният маршрут на Muse започва в Северна Америка от края на юли до началото на август, последван от няколко участия по летните фестивали, до европейската фаза от турнето им в края на 2006. Muse включват в световната си обиколка Австралия, Нова Зеландия и югоизточна Азия и с това приключват турнето си, завръщайки се в родна Англия за лятото на 2007.
H.A.A.R.P. (2008)
До момента тяхното най-мащабно и грандиозно лайф изпълнение са двата концерта на 16 и 17 юни в подновения стадион Уембли. И двата концерта са записани на CD/DVD със заглавие H.A.A.R.P., на пазара от 17 март тази година. Името на албума идва от съкращението High Frequency Active Auroral Research Program (Програма за високочестотно активно изследване на йоносферата). А самият му избор е повлиян от вокалистът Matthew Bellamy, известен с интереса си към световните конспирации и теорията за Новия световен ред.
В процеса на издаването на записите, бандата издава и няколко клипа в уеб формат от DVD-то. Пълното представяне на песента Unintended е добавена към официалния сайт на групата на 24 декември 2007, под надслов „загатване за нещата, които предстоят”. На 11 януари 2008 е обявен микро сайта he-3.mu, съдържащ части от 6 видеоклипа от DVD-то. На 17 март, и 6-те клипа биват попълнени с липсващите части очертавайки "Knights of Cydonia", "Supermassive Black Hole", "Feeling Good", "New Born", "Blackout" и "Stockholm Syndrome". Скоро след това "Feeling Good" е пусната по радиостанциите и телевизиите, въпреки че не е официално обявена.
Специалното издание на албума HAARP е издадено само в 1000 копия, съдържа допълнителни backstage кадри, както и картички на тримата от групата.
75,000-те билета за концерта на 16 юни са разпродадени още през първия ден от пускането им – 8 декември 2006. Организирана е и втора вечер, заради небивалия интерес към шоуто. И двете вечери концертът им продължава приблизително два часа, успявайки да изпълнят 22 от най-големите си хитове, подплътени с разнообразни инструментали. Въпросът с подгряващите изпълнители е широко дискутиран, но в крайна сметка става ясно, че това са Dirty Pretty Things и The Streets. Подгряващи на 17 юни са My Chemical Romance, Biffy Clyro и Shy Child.
Групата започва работа по дизайна на сцената ден след като печелят BRIT наградата за най-добро изпълнение на живо. От двете страни на сцената са поставени два огромни екрана, и един чисто нов по средата, излъчващ смесица от заснети предварително кадри и видео материал. Отново от двете страни са изградени и две допълнителни сцени, навлизащи в публиката. Самата група се появява от центъра на тълпата на издигаща се платформа, съпроводени от дим и конфети. „Армия” от мъже в радиоактивни електрикови костюми ги съпровожда до сцената, но малка част от публиката успява да ги види, тъй като минават ниско долу и изчезват много бързо. Два въздушни балона, наречени „хелиосфери”, се издигат по време на изпълнението на Blackout. Двама акробати висят на трапеца закрепен на балоните. В края на Plug In Baby Белами отива в центъра на конструкцията, от където излизат в началото. Той завършва рифа си и оставя китарата си на пътеката. По време на целия концерт малък робот му носи китарите.
---
Последвалата им европейската обиколка се състои през юли 2007 и веднага след това се насочват отново към САЩ където изнасят на Медисън Скуеър Гардън в Ню Йорк. Взимат участие на фестивала Vegoose в Лас Вегас, където делят сцена с имена като Rage Against the Machine, Daft Punk, и Queens of the Stone Age. Продължават турнето си в Източна Европа, Русия, Скандинавия, Австралия, Нова Зеландия и Югоизточна Азия. Финалното им шоу е на ежегодния концерт на калифорнийското радио KROQ - Almost Acoustic Christmas (Почти Акустична Коледа).
През настоящата година Muse продължават с активната си концертна дейност, този път включвайки Дубай, Йоханесбург и Кейп Таун в световните си обиколки. През юли и август са планирани няколко дати в Южна Америка, включително столиците и по-големите градове на Мексико, Аржентина, Чили, Бразилия и Колумбия. Последната планирана дата е 13 август в Дъблин. Потвърдено е, че подгряващи ще са Kasabian и Glasvegas.
Бъдещи планове: Петият албум на Muse няма да е в традиционния cd формат
Групата започва да пише песните си за продължението към предишната си тава от 2006 „Black Holes And Revelations”. Те бяха предвидили да си вземат почивка след световното си турне, което ще закрият официално този август, но въпреки това наскоро са започнали работа по него. Единият член на групата – Dom Howard (Дом Хауърт) казва „скоро започнахме да пишем песни за новия си албум, но никой не знае какво ще излезе. За момента върви добре. Мисля, че основното е, че бяхме по пътищата толкова дълго време…албумът е за събирането ни отново заедно и за поддържането на темпото.” Въпреки това фронтменът на групата Matt Bellamy (Мат Белами) все още не е сигурен кой от записите ще остане – за да не изглежда „конвенционално”. Той казва: „Невъзможно е да се каже какво ще излезе от това. Може да са просто албуми, възможно е да са поредица от сингли, може и да е една 50-минутна симфония. Разбирате ли какво имам предвид – никой не знае.” Въпреки това групата няма да раздава албума си безплатно в интернет по примера на Radiohead. Те споделят, че новият материал ще се издава по-скоро систематично, отколкото да се пази за създаването на цял албум. Групата обяснява, че увеличаването на интернет продажбите дава поле за действие, на което човек може да прави всичко.” Пред английското радио 1, барабанистът на групата Dom Howard казва: „Традиционният формат за издаване на CD албум вече не е първото нещо, за което средният музикален купувач или слушател ще отиде до магазина. Не, че сме против концепцията за издаване на албум в традиционния формат, просто светът и технологиите еволюират, представят една картина, където всеки може да прави каквото си иска и да пуска музика когато и под каквато форма предпочита. Това е много по-естествено. „Ако искаме да съберем няколко парчета, това е защото означават нещо в тяхната цялост.” Howard отказва да пуска безплатни тракове каквато е концепцията на албума на Radiohead „In Rainbows”. Howard потвърждава: „Няма да правим като Radiohead. Всеки черпи идеи от къде ли не и всяка група решава сама за себе си как да издава албумите си. Подкрепям това във всяко отношение.”
|