Стил: Blues Дата на издаване: 04/2012 Формат: CD Брой носители: 1
|
От далечни времена блусът разказва истории и дава гласност на онеправданите хора, изолирани от централния американски живот. Развивайки се от Юга до Чикаго и отвъд тези граници, блусът представлява мощни музикални усещания, които са повлияли на музиката в цял свят. Сега се събират редица музиканти, които преминават отвъд Атлантическия океан и откриват, че историите там са сходни на техните и могат да бъдат разказани с цветовете на блуса.
Албумът “African Blues” на Putumayo, който излезе на 24-ти април 2012-та година през лейбъла Putumayo World Music, проследява завръщането на блуса към неговата африканска родна земя. Той показва и процъфтяващата връзка между източните и западните африкански музиканти и изпълнителите от традиционния център на блуса в САЩ, както и тези от Европа, и демонстрира как подобни връзки променят радикално традициите на двата континента. Taj Mahal, съвместно с Culture Music Club of Zanzibar, влиза в дълбока и плавна медитация за красотите на земите, където плуват лодките „доу” (“Dhow Countries”). Issa Babayogo от Мали представя своя характерен, ярък стил с дрезгави, мелодични ритми. Постоянно усъвършенстващата се група Playing For Change, която този път включва модерните пустинни рокери Tinariwen и Keb Mo, разкрива колко глобално податлив може да бъде добрият стар 12-тактов блус. Разбира се, колекцията от песни включва и интересни нови открития, като певеца и автор на песни – туарега Amar Sundy, както и нови колаборации като проекта Kalaban Coura от Мали/Белгия и неочакваната комбинация – Mali Latino.
„То е като двете половини на един кръг”, споделя директора на Putumayo – Dan Storper, който е страстен колекционер на музика от цял свят. „Корените на блуса са в Африка, но той се заражда и развива като значим музикален стил в Америка. Сега тези два аспекта на жанра се събират по нови и вълнуващи начини. Когато работихме по записа ‘Mali To Memphis’, обърнахме внимание на силната връзка между блусарската музика в западна Африка и тази покрай делтата на Мисисипи”, обяснява Dan и допълва: „Така започна моето проучване за американски и африкански блус и всякаква музика, вдъхновена от блуса, което доведе до серия от успешни CD-та, включително ‘Mississippi Blues’, ‘American Blues’ и ‘Blues Around The Word’”.
Dan, като фен на блуса, живеещ в Ню Орлиънс, и неговият екип откриват все по-голям брой съвместни проекти, вдъхновени от близки музикални приятелства. Британският китарист Ramon Goose влиза в екип с корифея по “kora” (западноафриканска арфа) – Diabel Cissokho (“Totoumo”), а уважаваният латино клавирист и продуцент Alex Wilson открива точното място, където афро-латинските ритми и силните бързи линии на органа се съчетават с “kora”, перкусии и други звуци от западна Африка (“Ni Koh Bedy” на Mali Latino). Когато различните течения в блуса се сливат отново заедно, което представя и развитието на американските, европейските и африканските музиканти в отговор на американските блус записи, появили се в средата на миналия век, това добавя нова дълбочина и богатство към разказите на тази музикална форма.
„Процесът е естествен, като колаборациите между Harry Belafonte и Miriam Makeba, между George Harrison и Ravi Shankar, както и между Paul Simon и Ladysmith Black Mambazo”, казва Dan Storper. „Има нещо магично в това две музикални култури да се срещнат и да изкарат наяве най-доброто от двата си свята в една песен”.
Албумът “African Blues” на Putumayo e на музикалния пазар от Орфей Мюзик / Putumayo World Music. |